Kada išta želimo provesti u organizaciji, posebno ako smo na voditeljskom mjestu ili smo konzultant, teško da ćemo uspjeti bez da razumijemo sve slojeve ili perspektive organizacije.
Postoji razlog zašto tvrtke teško nalaze ljude za, primjerice, team leadere u IT-u. IT stručnjaci često imaju dobre plaće i kao tzv. individual cotributors i ne da im se "bakćati s ljudima" i boriti sa složenim ljudskim interakcijama. Mnoge zbunjuju i frustriraju "korporativne igre". Zapravo, te igre su prisutne svuda gdje su grupe, a kamoli veći sustavi. Ne možemo ih izbjeći. Ne moramo im se niti pridružiti, no pomaže ako ih bolje shvatimo: bolje se možemo pripremiti i bolje snaći u njima.
Na neki način, kada preuzmete dio voditeljske odgovornosti, automatski bi bilo dobro kada biste mogli download-irati par potprograma za kvalitetnije vođenje tima. Nije u svim organizacijama isto (negdje je manje, negdje više složeno), ali to jeste default s kojim bi bilo dobro da krenemo u management. Jedan od tih potprograma je razumjeti 4 perspektive organizacije:
🏛 STRUKTURALNA perspektiva je tradicionalna u mindsetu menadžera: odnosi se na procese, zadatke, ciljeve, procedure, pravila, 2+2=4. Menadžeri je obično automatski razumiju i pretpostavljaju. Možemo reći da je bila je srž ili fokus upravljanja ljudima do sredine 80-tih.
🧡 PSIHO-SOCIJALNA perspektiva se srećom sve više podrazumijeva zadnjih 20-tak godina: poslovni svijet je osvijestio da ljudi nisu mašine i da imaju svoje potrebe, npr. za sigurnošću, za pripadanjem, za samoostvarenjem, poštovanjem...
*Model Bolmana & Lee-a psiho-socijalnu perspektivu naziva Human Resources (HR) perspektiva, no oni su model razvijali kasnih 80-tih (ažurirali nedavno) kada je možda naziv HR bio primjeren, no meni je HR puno širi pa tu drugu perspektivu zovem „psiho-socijalnom“.
I sada dolazimo do 2 perspektive koje se nekada zaborave ili čak ignoriraju:
🤹♀️ INTERESNA perspektiva – u engleskom jeziku se naziva „political“, a odnosi se na odnose moći u organizaciji, na klanove, klike, neformalne saveznike, agende. U negativnom kontekstu, često kažemo „korporativne igre“ i zaboravljamo da su pozicioniranja u grupi/sustavu dio očekivanog ne-nužno-negativnog ljudskog ponašanja. Drugim riječima, htjeli mi to ili ne, interesi se usklađuju ili sukobljavaju. Ono što možemo učiniti da nam (su)život bude bolji je da, s jedne strane, destruktivne igre smanjimo na minimum, ili da se zaštitimo od njih, i s druge strane, prihvatimo da svaka zdrava osoba gleda svoje interese i bori se za njih, uvažavajući druge kao ljude i suradnike te u tim interakcijama zadržava korektnost, etiku i pristojnost.
🎭 SIMBOLIČKA perspektiva je jedina tzv. iracionalna perspektiva, gdje recimo, 2+2 više nije jasna četvorka, već prelazimo na pjesnički teren. U ovom sloju su rituali, priče, ceremonije, heroine, heroji i mitovi.
Razumijevajući ove slojeve ili okvire ili perspektive, ne samo da ćete postići više u sustavima u kojima radite, već ćete prije svega sačuvati svoje živce.
Vaši živci su vaše bogatstvo, čuvajte ih. 😉
Za detalje 1. modula i cijelog programa, pogledajte: https://www.pilgrim.hr/post/edukacija-pozicioniranje-u-organizacijama
Cijena prvog modula je 35 EUR ili 20 EUR s cijelim paketom.
Comments